ארגון יוצאי בילגוראיי בישראל

Bilgoraj Jewish survivors Organization - Israel         

תיאור: שושנה אדומה

תיבת טקסט: באדיבות משה פך לזכר המשפחות פך וטוך מבילגוראיי.

תיבת טקסט: Courtesy of Moshe Peck in memory of the
 Peck and Tuck Families.

 

 

 

 

משה פך, יליד בילגוראיי, 24.04.1927,  "בור סוד שאינו מאבד טיפה" משה שהיה בשנות העשרה המוקדמים בחייו בעיירה, שעה שבילגוראיי נחרבה, חי את העיירה, יום ביומו ושעה בשעה, הוא זוכר את אנשיה, רחובותיה, את ההתרחשויות וכולו כרימון מלא בתוכן, אדם נעים הליכות וצנוע שזכרונו וידיעותיו באשר לבילגוראיי של לפני ובתוך החורבן הם נכס יקר מפז בעיקר לבני דור שני ושלישי. ברי מזל היינו שלמרות הזיכרונות הקשים שלו מן העיירה בכל הקשור לגורל בני משפחתו וגורל יהודייה, נאות לבקשתי והצטרף אלינו למסע בפולין בשנת 2010. יהודי זה מרום שנות השמונים לחייו הוביל אותנו ללא מפה ברחובות העיירה, עזר לנו לאתר בתים של בני משפחה של המשתתפים בסיור זה, הסביר לנו מה אירע במקומות שונים בעיירה, מוביל היה את הטור כשאצבעו המורה שלוחה לפניו כמחוש שקולט ראשון דברים ומעביר את המידע לעיבוד בנבכי מוחו... תרומתו לסיור זה ולחברנו הייתה גדולה ללא שיעור, דרכו חשנו את העיירה של אבותינו כפי שהייתה אז אבל בתפאורה החדשה שלה של היום. הרגעים המרגשים שלו באזכרה בבית הקברות של בילגוראיי ובאתרי זיכרון אחרים שעה שהיה אומר קדיש וקולו נשבר, השליכו על כולנו והשפיעו על כולנו, והכניסו אותנו לפרופורציות האמתיות באשר למשמעות חיינו כיהודים וכישראלים. משה הוא אחד האנשים היקרים והאהובים, מקרב יוצאי העיירה, שפגשנו אי פעם.

תיאור: C:\Users\Israel\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Outlook\W0LVYMJG\IMG_0948.jpg      תיאור: C:\Users\Israel\Pictures\2011-08-26 בדיקות לאמא\IMG_0977.jpg

מימין משה פך מוצא את בית סבו של ישראל בר-און ואלישבע הניג      משמאל משה מייעץ לבני משפחת שרף באשר למיקום בית הולדתם

 

 

תיאור: C:\Users\Israel\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Outlook\W0LVYMJG\IMG_1115.jpg

משה פך ושמואל עצמון אומרים קדיש בבית הקברות בבילגוראיי

 

 

 

 

משה הוא נצר למשפחות פך וטוך:

אביו היה גדליהו פך שקיבל זיכיון מטעם עיריית בילגוראיי לגבות דמי כניסה מהנוצרים שנכנסו לעיירה באחת הכניסות אליה. את הכספים שאסף העביר לעיירה והחלק שנותר שימש לפרנסת משפחתו. אמו הייתה חיה הניה לבית טוך.  האב והאם נולדו בעיירה למשפחות שהתגוררו בה דורות ארוכים.  חלק מבני המשפחה נרצחו. מנגד, אחרים מקרב בני המשפחה שברחו בזמן מן העירייה לצד הרוסי [ראה בהמשך את סיפורו של משה פך] שרדו ושיקמו את חייהם.

 

תיאור: C:\Users\Israel\Pictures\2011-08-26 בדיקות לאמא\CCE26062011_00000 (2).jpg

האב והאם: גדליה וחיה פך

למשפחה היו 4 בנות ו 4 בנים:

·          חוה ברומברג לבית פך – הייתה האחות הגדולה, התגוררה ברחוב קושצ'ושקו ליד בית הדפוס של קרוננברג [קושצ'ושקו מס' 67].  חוה, בעלה – יצחק ברומברג ושלושת ילדיהם נרצחו בחצר ביתם בבילגוראיי.

·          צ'רנה פך – הייתה האחות הקטנה, היא שהתה בוורשה ואמורה הייתה לחזור לבילגוראיי, היא לא חזרה ועקבותיה נעלמו, לא ידוע מה עלה בגורלה.

·          אטל פך – שרדה את המלחמה הגרה לצרפת ולאחר מכן עברה עם משפחתה לקנזס בארה"ב.

·          גולדה פך – שרדה את המלחמה עלתה לישראל אך בהמשך הגרה עם משפחתה לארה"ב.

·          משה פך – הבן השני, שרד את המלחמה, עלה לישראל וגר בה עם אשתו, לזוג 2 ילדים: בת [מירה רום] ובן [אלי פך].

·          ולוול [זאב] פך – היה הבן הבכור, שרד את המלחמה וחי בארה"ב.

·          שמעון פך – שרד את המלחמה, היה "בילדי טהרן" חי בקיבוץ דגניה ב' ונפטר ב 1990.

·          זכריה פך – היה הצעיר בילדים ונפטר בבילגוראיי בהיותו בגיל שלוש.

 

 

תיבת טקסט: את הכתוב בזאת סיפר משה פך באזכרה השנתית לקדושי בילגוראיי בתאריך 20.04.09 בבית העלמין בחולון ליד מצבת בילגוראיי.